هفت پروژه عمرانی هلال‌ احمر در آذربایجان‌شرقی افتتاح می‌شود
هفت پروژه عمرانی هلال‌ احمر در آذربایجان‌شرقی افتتاح می‌شود
مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان آذربایجان شرقی عنوان کرد: به مناسبت هفته هلال احمر هفت پروژه هلال احمر استان که به طور متوسط ۱۵ سال از زمان آغاز آنها سپری شده، همزمان با کل کشور به صورت ویدیو کنفرانس توسط رئیس جمهور افتتاح خواهد شد.

به گزارش جارچی آذربایجان، حمید منجم هر روز پنجشنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه استان به مناسبت فرارسیدن صدویکمین سالگرد تاسیس جمعیت هلال احمر، با تشریح برنامه‌های تدارک دیده شده برای این هفته‌، اظهار کرد: هفته هلال احمر را در قالب کوهپیمایی جوانان تمدن‌ساز و همچنین حضور در گلزار شهدا و تجدید میثاق با شهدا شروع کردیم.

وی، برپایی ایستگاه‌ها و کاروان‌های سلامت و بیمارستان‌های صحرایی در نقاط محروم و دورافتاده را از جمله برنامه‌های هفته هلال احمر در استان عنوان کرد و افزود: مانور اسکان هزار نفری به صورت اردوگاهی برای سنجش وضعیت، کوهپیمایی تخصصی به میشو، رژه خودرویی، برپایی نمایشگاه دستاوردهای هلال احمر در حوزه امداد و نجات و… را نیز در برنامه داریم و درحقیقت تمامی فعالیت‌هایمان را به صورت مانور و ویترینی در طول این هفته ارائه خواهیم کرد.

منجم در ادامه با اشاره به افتتاح هفت پروژه عمرانی در استان در طول هفته هلال‌احمر با حضور ویدئو کنفرانسی رئیس جمهور، ادامه داد: روز سه شنبه ۱۹ اردیبهشت همزمان با سراسر کشور شاهد افتتاح این پروژه خواهیم بود که گاه تا ۱۵ سال نیز راکد بوده‌اند و طی یکسال اخیر تکمیل و به مرحله افتتاح رسیده‌اند.

وی با تشریح جزئیات پروژه‌های آماده بهره‌برداری در استان، گفت: این پروژه‌ها شامل پایگاه امداد و نجات شهید فخری زاده در مسیر صوفیان، پایگاه امدادی شبستر در محدوده تسوج، انبار امدادی در محدوده تسوج، انبار امدادی آذرشهر، انبار امدادی ملکان، پایگاه امداد و نجات در محدوده تسوج و پایگاه امداد و نجات در مسیر قلعه کلیبر بوده که رقم کل پروژه‌ها با لحاظ مشارکت‌های مردمی، ۱۵۰۰ میلیارد تومان است.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان آذربایجان شرقی با اشاره به تعویق در افتتاح بخش شیمی درمانی نیز افزود: تمامی امورات مربوط به هلال احمر را در راه‌اندازی بخش شیمی درمانی نیز که مقرر بود در هفته هلال احمر افتتاح شود، انجام دادیم اما به علت برخی بروکراسی‌ها افتتاح آن به تعویق افتاده و امیدواریم در هفته دولت به بهره‌برداری برسد.

وی در بخش دیگری از سخنانش، با اشاره به فعالیت‌های درخشان گروه‌های امدادی ایران در زلزله اخیر ترکیه، اظهار کرد: در جریان این زلزله به عنوان سفیران نظام در ترکیه حضور یافتیم و منجر به اعطای نشان لیاقت درجه یک ترکیه از سوی رییس جمهور این کشور به رییس جمعیت هلال احمر ایران شد که در نوع خود دستاورد بزرگی بود، چراکه سال‌های متمادی در تحریم بودیم، اما کشور ایران به پاس خدمات شایسته خود، چندمین قدردانی را طی یک سال اخیر از طرف فدراسیون جهانی صلیب سرخ و همچنین کشور دوست ترکیه دریافت کرد.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان با اشاره به نقش برجسته‌ی گروه‌های امدادی اعزامی از استان در زلزله ترکیه، خاطرنشان کرد: کاروان اعزامی آذربایجان‌شرقی نیز به عنوان اولین و بهترین کاروان در تمام ابعاد در مناطق زلزله زده حضور داشتند.

وی با تاکید بر این‌که آذربایجان‌شرقی جزو معدود استان‌های دارای واحد آنست فعال به صورت تخصصی است، ادامه داد: در حوزه پهپادها، شتابدهنده و دانش بنیان‌ها حرف برای گفتن داریم که این‌ها نویدبخش آینده‌ای مطلوب است.

منجم با اشاره به آمار جوانان فعال ثبت شده در سامانه هلال احمر استان، گفت: این آمار از ۲۰ هزار نفر طی یک سال قبل به ۸۰ هزار نفر افزایش یافته و در رده سنی بالای ۳۵ سال نیز یک سال قبل هفت هزار نفر آمار ثبت شده داشتیم که اکنون به ۲۵ هزار نفر رسیده است.

وی با تاکید بر این‌که طبق نظرسنجی‌ها و بررسی‌ها، میزان رضایتمندی مردم از خدمات هلال احمر در ایام نوروز خوب و مطلوب بوده است، افزود: از نظر لجستیکی نیازمند حمایت دولت و همچنین حمایت خیران هستیم، چراکه ناوگان لجستیکی استان فرسوده شده است.

منجم با بیان این‌که طی یکسال اخیر، نقشه مخاطرات استان را طراحی کرده و مخاطرات اصلی تهدید کننده را به ترتیب اولویت لحاظ کرده‌ایم، خاطر نشان کرد: تبریز یک کلانشهر بوده و یک مقوله عادی نیست که کسی ادعا کند در مواقع بحران، سریعا شرایط را مدیریت و جمع بندی خواهد کرد، چراکه تبریز نیازمند مدیریت واحدی شهری بوده و همچنین تهیه پهنه بندی زلزله جزوی از نیازهای شهرمان است.