نشست مشترک همکاری شرکت مس سونگون آذربایجان و تراکتورسازی تبریز در تولید قطعات ماشین آلات معدنی
نشست مشترک همکاری شرکت مس سونگون آذربایجان و تراکتورسازی تبریز در تولید قطعات ماشین آلات معدنی
مدیرعامل مس سونگون آذربایجان به همراه معاونین با حضور در کارخانه تراکتورسازی تبریز ضمن بازدید از بخش های مختلف این کارخانه، طی نشستی با حضور دکتر وحیدزاده مدیرعامل کارخانه تراکتورسازی تبریز و دکتر رنجبران رئیس دانشگاه آزاد اسلامی آذربایجان‌شرقی بر گسترش همکاری های شرکت مس سونگون آذربایجان و تراکتورسازی در تولید و بومی سازی قطعات کارخانه ، دامپتراک و دستگاه های حفاری تاکید کردند.
به گزارش جارچی آذربایجان، عباسزاده در این نشست ضمن تاکید بر گسترش همکاری های مجموعه سونگون و تراکتورسازی اظهار داشت : مهمترین موضوع در کشور ما کمبود ماشین آلات حفاری است و از آنجایی که ساخت اکثر دستگاه های حفاری بصورت مونتاژ شده است کارخانه تراکتورسازی می تواند نقش اساسی را در ساخت این قطعات ایفا کند و شاید سریع الوصول ترین بخشی که سونگون و تراکتورسازی میتواند به توسعه صنعت کشور کمک کند ساخت دستگاه های حفاری است.
مدیرعامل مس سونگون آذربایجان با اشاره به اینکه سونگون متولی توسعه معادن شرکت ملی صنایع مس ایران در شمالغرب کشور است، گفت: هم اکنون در ۱۰ پهنه معدنی شمالغرب کشور فعالیت داریم و در برنامه داریم ۱۱۰ هزار متر حفاری در سال جاری داشته باشیم که برای این منظور به تعداد زیادی دستگاه حفاری نیاز خواهیم داشت و امید است با همکاری مجتمع مس سونگون و تراکتورسازی این نیاز مرتفع گردد.
عباسزاده با بیان اینکه بیش از ۶۰ درصد سرمایه‌گذاری مس سونگون آذربایجان در احداث کارخانجات، به خرید تجهیزات و قطعات برمیگردد، افزود: در بحث تولید قطعات و تجهیزات کارخانجات تغلیظ و کاتد مس به کمک شرکت تراکتورسازی نیاز داریم و آماده ایم در بحث تولید قطعات اساسی کارخانه مشارکت داشته باشیم.
وی گفت: در حوزه استخراج به واردات وابسته ایم یعنی اگر نتوانیم دامپتراک وارد کنیم توسعه معدن برای ما مفهومی نخواهد داشت.
دکتر عباسزاده افزود: با شرکت های خارجی که قبلا در ارتباط بودیم اعلام آمادگی کرده اند در ساخت و مونتاژ قطعات دامپتراک با ما همراهی کنند. در همین جهت با یکی از این شرکت ها قرارداد بسته ایم ۱۰۰۰ دستگاه دامپتراک را در ۱۰ سال آتی برای ما تولید کند. بدون احتساب ۷ پهنه معدنی شرکت مس در شمالغرب کشور ، تا سال ۱۴۰۶ فقط برای معدن مس سونگون ۳۲۶ دستگاه ماشین معدنی خرید خواهد شد که کارخانه تراکتورسازی می تواند در تولید و مونتاژ بخشی از این ماشین آلات معدنی به ما کمک کند.