شیر توپی و پمپ پانتون ساخت داخل در سونگون رونمایی شد
شیر توپی و پمپ پانتون ساخت داخل در سونگون رونمایی شد
با حضور دکتر امیر خرمی‌شاد مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران از پمپ پانتون و شیر توپی ۱۶ اینچ با عملکر هیدرولیک عمودی ساخت داخل در معدن مس سونگون رونمایی شد.

به گزارش جارچی آذربایجان، با توجه به اینکه حدود ۹۵% از آب مورد استفاده در فرآیند تغلیظ کنسانتره مس سونگون، از محل آب سد باطله تأمین می شود و انتقال این آب توسط پمپ پانتون صورت می گیرد با گذر ۱۷ سال از کارکرد پمپ های مذکور و استهلاک تدریجی قطعات آنها، ایده مهندسی معکوس و ساخت مجموعه این پمپ در دستور کار قرار گرفت.

در سایه منویات رهبر معظم انقلاب و در راستای تحقق شعار سال ۱۴۰۱ تولید، دانش بنیان، اشتغال آفرین، حرکت فنی ساخت پمپ پانتون در سال ۱۴۰۱ آغاز شد و در ادامه، در سال ۱۴۰۲ با شعار مهار تورم و رشد تولید، گام بزرگی در راستای تولید برداشته شد و پمپ پانتون در قالب پروژه دانش بنیان با دست توانای متخصصین داخلی برای اولین بار در کشور طراحی، بومی سازی و ساخته شد.

بر اساس اعلام سازنده، این پمپ قابلیت انتقال آب تا ارتفاع ۷۰ متر را دارد و سرعت دوران آن حداکثر ۱۴۸۰ دور بر دقیقه است که در دور مذکور، آب را با دبی ۵۸۰ لیتر بر ثانیه پمپ می کند که در نوع خود بی نظیر است.

همچنین در کنار این پمپ، از شیر توپی ۱۶ اینچ با عملگر هیدرولیک عمودی طراحی و ساخته شده به دست مهندسین داخلی نیز رونمایی شد.

این شیر که جایگزین شیر دیسکی در خطوط ۲۰۴ و ۲۰۵ خواهد شد به دلیل آببندی و عمر و استحکام خوب، کاربردهای زیادی در صنایع مختلف نظیر معدن، غذایی، نفت، گاز، پتروشیمی و فولاد و آلومینیوم دارد.