رویای «مس آذربایجان» با دستور رئیس‌جمهور هم محقق نشد!
رویای «مس آذربایجان» با دستور رئیس‌جمهور هم محقق نشد!
مسئولان ارشد آذربایجان‌شرقی این روزها از دست‌هایی سخن می‌گویند که مانع تحقق دستور رئیس‌جمهور برای تشکیل شرکت مس آذربایجان به عنوان یکی از مطالبه‌های مهم مردم این منطقه است.

به گزارش جارچی آذربایجان، روزانه بیش از ۵۰ میلیارد تومان کنستانتره مس بدون هیچ انتفاعی برای مردم آذربایجان راهی کرمان می شود، سال‌هاست با شعار احداث کارخانه ذوب، پالایش و راه‌اندازی صنایع پایین‌دستی مس، محیط زیست آذربایجان تخریب می‌شود.

انتقال حساب‌‌های مالیاتی و بانکی مس سونگون و استقلال شرکت مس آذربایجان، یکی از اصلی‌‌ترین مطالبات مردم آذربایجان‌شرقی به خصوص ساکنان شهرستان ورزقان بود.

دوازدهم خرداد ماه سال ۱۴۰۱، رئیس‌جمهور در سفر اول به آذربایجان‌شرقی و در جمع کارگران مجتمع معدن مس سونگون اعلام کرد که مس سونگون یکی از ظرفیت‌های بزرگ آذربایجان‌شرقی و شمال غرب کشور است و بر این اساس «باید مس آذربایجان مستقل و استان از عواید آن بهره‌مند شود.»

بعد از گذشت یک سال از این دستور، محسن منصوری معاون اجرایی رئیس‌جمهور یک روز قبل از سفر دوم آقای رییسی به آذربایجان‌شرقی، ۱۷ خرداد ماه ۱۴۰۲ در توئیتی از آغاز فعالیت شرکت «مس سونگون آذربایجان» خبر داد و نوشت:  «الوعده وفا: با دستور رئیس‌جمهور، در پاسخ به مطالبات مردم عزیز آذربایجان‌شرقی و در راستای اجرای مصوبات دور اول سفر هیات دولت به استان، شرکت مس سونگون آذربایجان به صورت مستقل تشکیل شد و فعالیت خود را آغاز نمود.»

۱۸ خرداد ماه سال ۱۴۰۲ در سفر دوم رئیس‌جمهور به آذربایجان‌شرقی، وی در دیدار مردمی با مردم تبریز گفت که «استقلال مجتمع مس سونگون که مطالبه اصلی مردم این دیار بود را به مردم این خطه اعلام می‌کنم.»

اما  پس از چند ماه از این تحقق این امر و اعلام رسمی آن از سوی رئیس‌جمهور، مسئولان آذربایجان‌شرقی از دست‌هایی حرف می‌زنند که مانع تحقق این امر شده است.

حجت‌الاسلام والمسلمین آل‌هاشم امام جمعه تبریز سیزدهم مرداد ۱۴۰۲ در خطبه‌های نماز جمعه گفت: «دست‌هایی در کار است تا مانع عملیاتی شدن دستور و فرمان آیت‌الله رئیسی برای آذربایجان‌‌شرقی شوند.»

حالا روز گذشته(دوشنبه ۶ آذرماه ۱۴۰۲)، استاندار آذربایجان‌شرقی در جمع  دانشجویان بسیجی دانشگاه‌های آذربایجان‌شرقی نیز به دست‌هایی اشاره کرد که به دنبال متوقف کردن این روند هستند.

عابدین خُرّم در این نشست دانشجویی به صراحت اعلام کرد که «دست‌هایی به دنبال متوقف کردن روند استقلال مس آذربایجان هستند»، اما ما دست‌بردار نیستیم، زیرا معتقدیم مس سونگون برای خطه آذربایجان است.

مانع تراشی در مسیر تشکیل شرکت مستقل مس آذربایجان به عنوان مصداق تحقق شعارهای دولت سیزدهم در زمینه عدالت‌پروری، از رویکردهای منفعت‌طلبانه و متمرکزگرایانه برخی مسوولان و گروه‌های ذینفع در شرکت ملی صنایع مس ایران، نشأت می‌گیرد!

تأسیس شرکت مس آذربایجان و انتفاع مردم منطقه از درآمدهای آن کمترین مطالبه‌ای است که در قبال بهره‌برداری از منابع معدنی استان باید به رسمیت شناخته شود و چرخه باطل وعده‌های تکراری و بی‌سرانجام در این خصوص باید با تأسیس این شرکت به خط پایان برسد تا مشخص شود دست‌های پشت‌پرده‌ای که حتی زورشان از دستور رئیس‌جمهور هم بیشتر است، کدام است.