رتبه نخست آذربایجان شرقی در کشاورزی قراردادی در کشور
رتبه نخست آذربایجان شرقی در کشاورزی قراردادی در کشور
رئیس سازمان جهادکشاورزی استان از کسب رتبه نخست آذربایجان شرقی در کشاورزی قراردادی در کشور در سال زراعی ۱۴۰۲- ۱۴۰۳ با مشارکت گسترده کشاورزان آذربایجان شرقی به منظور تحقق جهش تولید خبر داد.

به گزارش جارچی آذربایجان، اکبر فتحی در گفت‌وگو با خبرنگاران گفت: یک زنجیره ارزش، ایجاد نهادهای تخصصی برای انتقال دانش فنی و افزایش کمی و کیفی تولید و ساماندهی و روند واحدهای تولید با اجرای کشاورزی قراردادی محقق می‌شود.

وی گفت: کشت قراردادی یکی از موضوعاتی است که در راستای تحقق شعار سال «جهش تولید با مشارکت مردم» در دستور کار وزارت جهاد کشاورزی قرار دارد و یکی از پیش شرط‌های اصلی تحقق آن مشارکت کشاورزان و بهره برداران بخش می‌باشد و در این بخش کشاورزان با انعقاد قرارداد با شرکت مادر تخصصی بازرگانی دولتی ایران وزارت جهاد کشاورزی و سازمان مرکزی تعاون روستایی به عنوان مجموعه دولت و همچنین تشکل‌ها و بخش‌های خصوصی که نیاز به گندم دارند، تولید و فروش را مدیریت بهینه می‌کنند که در بستر قرارداد، یک سری کمک‌های مالی به کشاورزان می‌شود که این همکاری منجر به افزایش تولید در واحد سطح محصولات می شود.

وی با بیان اینکه کشاورزان استان با آگاهی از مزایای طرح کشاورزی قراردادی و با تلاش همه مدیران و کارشناسان سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان شرقی با عقد قرارداد ۳۴۱ هزار هکتار کشاورزی قراردادی بیشترین سطح عقد قرارداد کشور را به خود اختصاص داده است، افزود: سطح کشت قراردادی انجام شده در استان در سال زراعی جاری ۱۶ برابر سال گذشته است.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان شرقی از تحقق ۹۶ درصدی برنامه کشت‌ قراردادی گندم در آذربایجان شرقی خبر داد و ادامه داد: تخفیف ۲۰ درصدی بیمه و پرداخت ۱۵۰ هزار تومانی به ازای هر تن گندم تحویلی شماری از مزایای کشت قراردادی است.

از نظر سطح برنامه ابلاغی، به ترتیب استان‌های آذربایجان شرقی ۳۴۹ هزار و ۹۴۰ هکتار)، همدان(۳۱۵ هزار و ۷۷ ) و کردستان (۲۶۵ هزار و ۳۲۴ هکتار) به ترتیب بیشترین سطح ابلاغی کشاورزی قراردادی را به خود اختصاص داده‌اند و استان‌های کرمانشاه، خوزستان، فارس و گلستان در ردیف‌های بعدی قرار گرفته‌اند.