ژائله: حال بخش خصوصی خوب نیست
ژائله: حال بخش خصوصی خوب نیست
رئیس اتاق بازرگانی تبریز گفت: حال بخش خصوصی خوب نیست و لازم است مسئولان با نگاهی نو، به‌صورت جدی در پی حل مشکلات این بخش باشند.

به گزارش جارچی آذربایجان، یونس ژائله پنجشنبه، دوم آذرماه در بیست و هفتمین همایش ملی توسعه صادرات غیرنفتی ایران که با حضور مسئولان کشوری، استانی و روسا و هیئت نمایندگان اتاق‌های بازرگانی سراسر کشور در تبریز برگزار شد، گفت: همایش توسعه صادرات غیرنفتی سال‌های سال با هدف مرور وضعیت اقتصادی کشور و توسعه صادرات غیر نفتی برگزار می‌شود، ولی متاسفانه نتایج نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد وضعیت اقتصادی کشور چندان مناسب نیست.

رئیس اتاق بازرگانی تبریز گفت: حال بخش خصوصی خوب نیست و لازم است مسئولان با نگاهی نو، به‌صورت جدی در پی حل مشکلات این بخش باشند.

وی ادامه داد: ما باور داریم که مشکلات قابل حل است، ولی در عمل شاهد این مهم نیستیم، چرا یک عده نمی‌خواهند این دولت موفق شود.

ژائله گفت: لازم است تا فکری برای این مسئله مهم شود. واقعیت این است که ریشه اغلب مشکلات موجود، عمدی است و ربطی به تحریم‌ها ندارد. ۴۰ سامانه مختلف در حوزه اقتصاد و فعالان اقتصادی وجود دارد، در شرایطی که کشور دچار کمبود منابع است، چه کسی مسئول این شرایط، مانع تراشی‌ها و فرصت سوزی است؟!

وی ادامه داد: بخش خصوصی باید به‌دور از مانع‌تراشی‌ها، آزادانه‌تر در این حوزه فعالیت کند. لطفا ما فعالان اقتصادی را به بخش‌های مختلف پاس ندهید، ما از خود شما می‌خواهیم تا وارد عمل شوید.

رئیس اتاق بازرگانی تبریز با اشاره به نرخ کارمزدها و هزینه‌های مالی برای تولیدکنندگان و صادرکنندگان، گفت: چگونه می‌شود با این حجم هزینه و مانع‌تراشی‌ها حرف از رونق اقتصاد زد. بیاید از ادامه این راه اشتباه حذر کنیم.

وی تصریح کرد: راهکار واقعی و موثر بهبود شرایط اقتصادی کشور، یکسان‌سازی و واقعی‌سازی نرخ ارز برای صادرات است و این خواسته مشترک و مهم فعالان اقتصادی است‌. ما باید اجازه دهیم هر کس با هر مقدار و امکان که می‌تواند ارزآوری کند. باید پذیرفت ما در جنگ هستیم و لازم است تا از تمام امکانات و بسترها برای توسعه روابط و ورود به بازارهای جهانی بهره‌مند شویم.

وی با اشاره به وجود کریدورهای در حال احداث در منطقه، افزود: لازم است تا با دیپلماسی قوی‌تر، روابط خود را با کشورهای همسایه گسترده و تعمیق کنیم.

ژائله با انتقاد از وضعیت دیپلماسی موجود کشور به‌ ویژه در ارتباط با کشورهای همسایه، گفت: دیپلماسی موجود، چوب لای چرخ  اقتصاد  می‌گذارد. باید راهمان را به کشورهای همسایه و دنیا باز کرده و به کریدورهای مهم و حیاتی منطقه متصل شویم. با حرف و حدیث نمی‌شود، کاری انجام داد و لازم است تا مسئولان جدی‌تر به این حوزه ورود کنند.

وی با بیان این‌که وضعیت لجستیک ما در تمام حوزه‌های دریایی، زمینی، هوایی و راه‌آهن در شرایط نامطلوب ممکن است، گفت: با وضعیت حمل و نقل فرسوده و به‌روز نشده، ما نمی‌توانیم به بازارهای جهانی ورود کنیم.

وی ضمن ابراز گلایه از نبود شرکت‌های بزرگ در حوزه حمل و نقل کشور، این مساله را مشکلی جدی برای حوزه صادرات دانست و افزود: نبود شرکت‌ های فعال و قدرتمند و بزرگ موجب شده تا نتوانیم هیچ قراردادی با فروشگاه‌های زنجیره‌ای بزرگ داشته باشیم. نمی‌شود تورم را بالا برد، نقدینگی را افزایش داد و همچنان انتظار حل مشکلات را داشت.

رئیس اتاق بازرگانی تبریز اظهار کرد: متاسفانه تداوم شرایط و رویکرد مسئولان موجب شده تا شعار سال ، به رشد تورم و مهار تولید ختم شود . ما اگر برای تولید ثروت نقشه کاربردی و  واحدی نداشته باشیم، نمی‌توایم به حل مشکلات فائق آییم‌.

وی ابراز امیدواری کرد: با درایت وزیر اقتصاد و دارایی شاهد نتایج خوبی در این راه باشیم.

وی با بیان این‌که دولت فعلی توانسته قدم‌های خوبی در ایجاد ثبات بردارد، افزود: این امر تولید و سرمایه‌ گذاری در بخش اقتصاد را افزایش داده و این خبر برای اقتصاد کشور نویدبخش است./ایسنا