تولیدات تراکتورسازهای مونتاژکار روی دست وزارت صمت مانده است!
تولیدات تراکتورسازهای مونتاژکار روی دست وزارت صمت مانده است!
مدیرکل دفتر ماشین آلات کشاورزی، ساختمانی و معدنی وزارت صمت از فشارهایی که از انحای مختلف برای فروش تراکتورهای مونتاژکار یاد شده خبر داد و گفت: هیچ کس حاضر به خرید این تراکتورها نیست و عملا این تراکتورهای تولیدی روی دست مانده چرا که یک رقیب دارند که توان رقابتی بالایی دارد.

به گزارش جارچی آذربایجان، ابوذر جمشیدوند مدیرکل دفتر ماشین آلات کشاورزی، ساختمانی و معدنی وزارت صمت در پاسخ به فشارهایی که برای واردات تراکتور و کمباین به کشور از سوی جهاد کشاورزی وجود دارد، اظهار کرد: خیلی کم لطفی است که بگوییم تکنولوژی تراکتورسازی یا کمباین سازی مربوط به ۶۰ سال پیش است در حالی که این مجموعه های واحدهای آرندی، مهندس و پژوهشی بسیار فعال دارند و حتی این اواخر کشور را از وابستگی به چندین محصول و تکنولوژی بی نیاز کرده اند.

سمبه واردات را چسبیدن و تاکید بر آن علاج کار نیست

وی افزود: سمبه واردات را اینقدر سفت و محکم چسبیدن و دائما بر آن تاکید کردن و دم از واردات زدن علاج کار نیست.

جمشیدوند با اشاره به اینکه خیلی‌ها از واردات و مونتاژکاری تراکتور حتی با توان داخلی‌سازی کمتر به عنوان راهکار یاد می‌کنند، تاکید کرد: مگر ما همچنین واحدهای تولید در کشور نداریم این راه حل نیز آمایش خود را پس داده و متاسفانه جواب نداده است.

انحصاری و ممنوعیت واردات در تراکتور نداریم 

جمشیدوند در تکمیل این موضوع اذعان داشت: تولید تراکتور در کشور نه تنها انحصاری نیست و چندین تراکتورسازی در کشور داریم که با توان ۳۰ و حتی تا ۶۰ درصد توان داخلی مشغول به تولید و عرضه هستند اما چنان قیمت‌های بالایی دارند که نمی‌توانیم حریف فروش آنها به کشاورز شویم و تبدیل به معضلی به بخش ماشین آلات کشاورزی کشور شده است.

تولیدات تراکتورسازهای مونتاژ کار رو دست وزارت صمت مانده است

این مقام مسئول در حوزه صنعت کشور از فشارهایی که از انحاء مختلف برای فروش تراکتورهای مونتاژکار یاد شده خبر داد و گفت: هیچ کس حاضر به خرید این تراکتورها نیست و عملا این تراکتورهای تولیدی رو دست مانده چرا که یک رقیب خود دارند که توان رقابتی بالایی دارد.

وی با اعلام اینکه علیرغم همه اقدامات پیشرفتی و توسعه ای صورت گرفته از سوی تولیدکنندگان ماشین آلات کشاورزی کشور تعرفه واردات تراکتور عملاً صفر می باشد، اضافه کرد: با همین تعرفه صفر حتی محصولات وارداتی توان رقابت با تولیدات تراکتورسازی را ندارد.

جمشیدوند از نگرانی خود برای اختصاص اعتبار ارزی برای واردات تراکتور سخن گفت و عنوان کرد: واهمه داریم که اگر ارز به این بخش اختصاص دهیم و مصرف کننده‌ای در کشور نداشته باشند باید کلی تسهیلات و راهکارهای مشوقی پیدا کنیم تا بتوانیم برای این واردات مشتری پیدا کنیم.

حوزه صنعت ماشین‌آلات کشاورزی خوب کار می‌کند

مدیرکل دفتر ماشین آلات کشاورزی، ساختمانی و معدنی وزارت صمت در تشریح ظرفیت‌های تولیدی ماشین آلات کشاورزی کشور و بخصوص تراکتور گفت: واقع بینانه باید بگوییم که حوزه صنعت ماشین‌آلات کشاورزی و تراکتور کشور بسیار خوب کار می‌کند ولی چرا نمی‌خواهیم قبول کنیم نمی‌دانم؟ قیمت رقابت‌پذیر، کیفیت رقابت‌پذیر و ظرفیت تولید ایده‌آل است ولی باز اگر کسی بتواند روند بهتری از روندهای یاد شده را ارائه و در پیش گیرد حمایت و همراهی خواهیم کرد.

وی تاکید کرد: براساس وظیفه شرعی، قانونی، اخلاقی و سیاست کلی نظام قائل به این هستیم که اولویت یک تولید داخل است و از این موضوع نیز عدول نخواهیم کرد مگر اینکه ایرادات منطقی بر تولید داخل از جمله قیمت بالا و غیره وارد کنیم ما نیز حتما در چنین مواقعی از واردات و سایر راهکارها حمایت خواهیم کرد./فارس