بهره برداری از قطعه اول راه‌های جایگزین سد خداآفرین
بهره برداری از قطعه اول راه‌های جایگزین سد خداآفرین
همزمان با هفته دولت قطعه اول راه‌های جایگزین سد خداآفرین با اعتباری بالغ بر ۱5۰۰ میلیارد ریال با حضور معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار و جمعی از مقامات محلی بهره برداری شد.

به گزارش جارچی آذربایجان، مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان شرقی در خصوص این پروژه گفت :رونق اقتصادی و توسعه گردشگری منطقه، بهبود، ایمن سازی وکاهش تصادفات جاده‌ای و جلوگیری از مهاجرت روستاییان و اهالی از جمله اهداف این پروژه است.

به گفته وی این پروژه دارای ۷۴۰۰ متر طول ۱۱ متر عرض و شامل ۱۷ آب رو ، یک دهنه پل ۳۵ متری است که در فاصله ۲۶۰ کیلومتری تبریز و ۱۶۰ کیلومتری شهرستان جلفا واقع شده است.

یوسف غفارزاده افزود: قطعه ۱ راه جایگزین از حدود ۱۲ کیلومتری سد خداآفرین نزدیکی سد قیز قلعه سی شروع می‌شود و پس از حدود ۱۲ کیلومتر و پس از عبور از روی سد کانال انتقال آب سد با یک دهنه پل ۳۵ متری و طی حدود هفت و نیم کیلومتر در امتداد شرقی -غربی در حاشیه مخزن سد انحرافی سد قیز قلعه سی تا نزدیکی ساختمان سد مخزنی خداآفرین به جاده جلفا ختم می‌شود.

وی اظهار داشت: قطعه مذکور آخرین قسمت از کل مسیر۶۲ کیلومتری راه‌های جایگزین است که توسط این شرکت احداث شده و ۵ کیلومتر از مسیر قطعه ۳ از سال ۹۶ مورد بهره‌برداری قرار گرفته، ۲ کیلومتر باقی مانده نیز متشکل از جاده و تونل قطعه ۳ در دهه فجر ۱۴۰۱ بازگشایی شده است.

مسیر قطعه ۲ و جاده کلیبر-جانانلو و تونل قطعه ۳ در دهه فجر ۱۴۰۱ بازگشایی شد و مسیر قطعه ۲ و جاده کلیبر – جانانلو به ترتیب از سال ۱۳۸۹ و۱۳۹۱ تحویل اداره راهداری و حمل و نقل جاده‌ای وبهره برداری شده است.