احیای ۴۶۴ واحد راکد در آذربایجان‌شرقی
احیای ۴۶۴ واحد راکد در آذربایجان‌شرقی
معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار آذربایجان‌شرقی احیای واحدهای راکد و راه‌اندازی واحدهای جدید را در مسیر رشد اقتصادی استان مؤثر عنوان و اظهار کرد: در مجموع ۲ سال گذشته ۴۶۴ واحد تولیدی راکد احیا و به چرخه تولید بازگشتند که گام مهمی در تحقق رشد اقتصادی هشت‌درصدی است.

به گزارش جارچی آذربایجان، محمد کلامی در گفت‌وگو با خبرنگاران اظهار داشت: در سال ۱۴۰۱، تعداد ۲۳۱ بنگاه اقتصادی راکد و در سال ۱۴۰۲ نیز ۲۳۳ مورد با همکاری صاحبان صنایع و تلاش کارگروه تسهیل استان احیا شد و مجموع بنگاه‌های اقتصادی فعال استان به رقم ۵۷ هزار و ۵۱۷ مورد افزایش یافت و زمینه اشتغال حدود ۱۲۰ هزار نفر فراهم شد.

وی با بیان اینکه احیا واحدهای راکد و راه‌اندازی واحدهای جدید با سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی موجب افزایش اشتغال‌زایی در استان شد، افزود: در سال ۱۴۰۰، از محل احیا و ایجاد واحدهای تولیدی تعداد ۱۶ هزار و ۷۸۵ شغل تعهد شده بود که ۱۷ هزار محقق شد و آذربایجان‌شرقی از این نظر در رتبه چهارم کشوری قرار گرفت.

کلامی تعداد شغل تعهد شده برای سال ۱۴۰۱ را ۴۵ هزار و ۶۰۴ مورد اعلام کرد و گفت: در این سال نیز با ایجاد اشتغال برای ۵۹ هزار و ۵۲۳ نفر و تحقق ۱۳۰ درصدی در رتبه سوم کشوری قرار گرفتیم.وی، میزان تعهد اشتغال برای سال گذشته را ۴۷ هزار و ۱۵۰ شغل اعلام کرد و یادآور شد: میزان اشتغال در سال ۱۴۰۲ نیز با تحقق ۱۲۸ درصدی به ۶۰ هزار و ۳۷۰ نفر رسید که رتبه هفتم کشوری را برای استان به همراه داشت.

اعتبار ۱۷۰ هزار میلیاردی سفرهای استانی رئیس جمهور برای رفع موانع تولید در استان

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار آذربایجان‌شرقی با اشاره به اینکه در سفرهای استانی رئیس‌ جمهور ۱۷۰ هزار میلیارد ریال اعتبار برای رفع موانع تولید و اشتغال این استان اختصاص یافت، بیان داشت: تا کنون ۹۰ هزار میلیارد ریال از اعتبار تخصیص‌یافته ۲ سفر جذب شده است. کلامی متذکر شد: جذب ۳۰ هزار میلیارد ریال در دست اقدام است و طرح‌های مربوط به جذب این اعتبار نیز معرفی شده است.
معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار آذربایجان‌شرقی گفت: ۵۰ هزار میلیارد ریال نیز از سوی بانک مرکزی به بانک‌های عامل استان ابلاغ شده و طرح‌های مربوط برای جذب این اعتبار به بانک‌ها معرفی می‌شود.
کلامی با بیان اینکه در راستای عمل به شعار سال مقرر شده بود که اداره کل صمت، سازمان جهاد کشاورزی و میراث‌فرهنگی استان ۲۸۵ واحد را احیا کنند، ادامه داد: اکنون از این تعداد، ۲۲۰ واحد در حوزه کشاورزی، صنعت و معدن احیا شده است.

شناسایی ۱۴۰۰ واحد راکد تولیدی

وی یادآور شد: علاوه بر این تسهیلات، ۷۱۰ میلیارد ریال نیز برای واحدهای دارای مشکل آذربایجان شرقی اختصاص‌یافته است که تا کنون چهار واحد از این تسهیلات استفاده کرده‌اند.
معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار آذربایجان‌شرقی جذب سرمایه‌گذاری خارجی برای ایجاد واحدهای تولیدی جدید و رسیدن به رشد هشت‌درصدی را مهم ارزیابی کرد و اذعان داشت: میزان سرمایه‌گذاری مصوب برای استان در سال ۱۴۰۱، ۱۷۵ میلیون و ۷۶۰ هزار دلار برای اجرای ۲۸ طرح بود که ۹۱ میلیون و ۴۳۳ هزار دلار آن برای ۲۲ طرح تولیدی جذب و محقق شد.
حرکت چرخ‌های تولید در آذربایجان شرقی با احیای واحدهای راکد و راه‌اندازی واحدهای جدید و همچنین جذب سرمایه گذاری خارجی افزایش یافته و رشد اقتصادی هشت درصدی هدفگذاری شده تیم اقتصادی این استان در مسیر تحقق قرار گرفته است.
در آغاز دولت سیزدهم یک‌هزار و ۴۰۰ واحد راکد در آذربایجان‌شرقی شناسایی شد که از این تعداد ۹۰۰ واحد قابل احیا تشخیص داده شد و با همت کارگروه تسهیل تاکنون حدود ۴۶۴ واحد احیا و به چرخه تولید بازگشته است.
بر اساس اعلام مسؤولان و کارشناسان اقتصادی استان، در سال‌جاری نیز۲۵۰ واحد در صف احیا قرار دارند و در صورت حمایت شبکه بانکی، این واحدها وارد چرخه تولید خواهند شد.